امروزه استفاده از ويديوهاي آموزشي طرفداران بسياري در دنيا پيدا كرده است كه مي تواند در كوتاه ترين زمان ممكن و صرفنظر از  مكان و زمان بيشترين حجم از اطلاعات را در اختيار كاربران قرار دهد. بسياري از افراد كه به دنبال يادگيري سريع و موثر موضوعي مي باشند در قدم اول ترجيح مي دهند از ويديوهاي آموزشي مرتبط استفاده كنند. اين حجم از محبوبيت ويديوهاي آموزشي باعث ايجاد يك چرخه تقاضاي و عرضه وسيعي در زمينه انتقال تجربه و دانش افراد شده است. از اين رو مجموعه درســـــتو سعي دارد با ايجاد بستري جديد، كاربردي و خلاقانه به تسريع افزايش سطح دانش دانشجويان تا حد مدرسان و متخصصان در زمينه هاي گوناگون كمك كند.

پيشنيازها و روشهاي مختلفي براي ساخت يك ويديوي آموزشي وجود دارد كه در اينجا سعي شده بهترين تجربه كاربردي در ساخت فيلم هاي آموزشي در اختيار دوستان و همكاراني كه تمايل دارند با ما را در اين راه قدم بردارند قرار داده شود.

انتخاب موضوع و آماده سازي مطالب:

انتخاب موضوع اولين قدم و مهم ترين قدم در ساخت ويديوي آموزشي مي باشد. پیش از بالارفتن از نردبان موفقیت مطمئن شوید که نردبان را به ساختمان مناسب تکیه داده اید. جهت انتخاب موضوع مناسب براي آموزش لازم است به پرسش هاي زير پاسخ دهيد:

 • هدفم از آموزش اين موضوع چيست؟
 • آيا در مورد اين موضوع تجربه و دانش كافي دارم؟
 • آيا نحوه بيان مناسبي براي آموزش و يا سابقه تدريسي در اين خصوص دارم؟
 • در چه سطحي مي خواهم آموزش دهم؟
 • موضوع آموزش مورد نياز و كاربردي مي باشد؟
 • آيا آموزش ويديويي در خصوص اين موضوع با كيفيتي كه من مي توانم تدريس كنم وجود دارد؟
 • اين ويديوي آموزشي براي چه تعداد كاربر يا علاقه مند در سال جذاب مي باشد؟

نحوه بيان مطالب:

همواره به خاطر بسپاريد كه ويديوهاي شما مخاطبان بسيار زيادي دارند و بر اساس مرامنامه درســـــتو در آموزش هايي كه براي اين مجموعه تهيه مي شوند نبايد موارد زير استفاده شود :

 • استفاده از عناصر، عقايد و شخصيت هاي مذهبي، سياسي، و غيره
 • كليشه هاي نادرست در خصوص اقوام، نژادها و مكاتب مختلف
 • استفاده از كليشه ها و واژه هاي جنسيتي
 • تبليغ و ارجاع كاربران به محصول يا خدمات ديگر
 • فريب، جعل و استفاده بدون مجوز كتبي از ويديوهاي آموزشي ناشران ديگر

كاربران دوست دارند مدرس به محتواي آموزشي مسلط بوده و از اين رو لازم است قبل از شروع به ضبط مطالب را مرور و تمرين نماييد تا بتوانيد در هنگام ضبط بدون وقفه زياد و تپق زدن آموزش دهيد. براي جلوگيري از وقت كاربران سعي كنيد كليه فايل هاي مورد نياز براي آموزش را درفولدر بخصوصي قرار دهيد تا به سرعت به آنها دسترسي داشته باشيد. سعي كنيد سرفصل ها و موارد مختلفي كه مي خواهيد در مورد آن صحبت كنيد را يادداشت كرده و در كنار صفحه نمايش قرار دهيد تا بتوانيد حين آموزش نيم نگاهي به سرفصل ها داشته باشيد.  با انرژي صحبت كنيد و سعي كنيد با لحني دوستانه صحبت كنيد. خواندن از روي متن و كتابي صحبت كردن باعث خستگي كاربر و كاهش كيفيت آموزش شما مي شود. واژگان فارسی و انگلیسی را صحيح  بيان كنيد و از تغییر ناگهانی موضوع بپرهيزيد.

نحوه ساخت اسلايدهاي آموزشي:

در صورتيكه تمايل داريد از پاورپوينت براي آموزش مطالب استفاده كنيد از فايل پاورپوينت استاندارد مجموعه درســـــتو استفاده كنيد. سعي كنيد قالب پيشفرض آن را تغيير ندهيد. از مكث طولاني، صحبت زیاد و بدون حرکت بر روي یک اسلاید پرهيز كنيد زيرا باعث خستگي و كاهش تمركز كاربر مي شود. از فونت هاي مناسب و اندازه بزرگ و با كنتراست مناسب استفاده كنيد تا در اثر كاهش حجم ويديو و كيفيت همچنان خوانا باقي بماند. اگر حجم مطالب در يك اسلايد زياد است آن را به چندين اسلايد تقسيم كرده و با نمايش تصاوير مرتبط مفاهيم را بهتر انتقال دهيد. همچنين از بزرگنمايي تصاوير بي كيفيت و استفاده از تصاوير محتواي ناشران ايراني پرهيز كنيد.

محل ضبط:

يكي از ويژگيهاي مهم ويديوهاي آموزشي صداي رسا ، با كيفيت و بدون نويز مي باشد. یک اتاق يا دفتر ساکت و خلوت پیدا كنيد و هر دستگاهي را كه توليد نويز و سرو صدا مي كند را خاموش كنيد. در صورتيكه اتاق بدون اسباب و لوازم منزل مي باشد با قرار دادن چندين وسيله در كنارتان يا پوشش ديوارها با موكت و صداگيرها مانع از انعكاس صدا شويد. در هنگام ضبط گوشي خود را در حالت خاموش و ترجيحاً در اتاقي ديگر قرار دهيد تا بر روي صداي شما نويز توليد نكند.

تجهيزات نرم افزاري و سخت افزاري :

براي ساخت يك ويديوي آموزشي حداقل به يك لپتاپ و ميكروفون نياز  داريد. اگر مي خواهيد يك ويديوي با كيفيت بسازيد به هيچ وجه از ميكروفون داخل لپتاپ استفاده نكنيد زيرا كيفيت صداي آن بسيار نامناسب بوده و با واكنش منفي كاربران مواجه مي شويد. سعي كنيد در صورتيكه از نرم افزار خاصي استفاده مي كند قبل از شروع به آموزش تمامي مشكلات و باگ هاي آن را برطرف كنيد تا در حين ضبط مشكل ساز نشود.

نام و نام خانوادگی(ضروری)

ایمیل (ضروری)

تلفن تماس(ضروری)

نام مدیادرس به فارسی (ضروری)

نام مدیادرس به انگلیسی(ضروری)

محتوا یا شرح دوره

پیش نیاز دوره(ضروری)

مخاطبین دوره(ضروری)

زمان تخمینی دوره

در صورت وجود هرگونه سوال با ایمیل info@mediadars.com و یا از طریق صفحه تماس، با ما در ارتباط باشید .