0
09363569434

همکاری با ما

امروزه استفاده از ویدیوهای آموزشی طرفداران بسیاری در دنیا پیدا کرده است که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن و صرفنظر از  مکان و زمان بیشترین حجم از اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهد. بسیاری از افراد که به دنبال یادگیری سریع و موثر موضوعی می باشند در قدم اول ترجیح می دهند از ویدیوهای آموزشی مرتبط استفاده کنند. این حجم از محبوبیت ویدیوهای آموزشی باعث ایجاد یک چرخه تقاضای و عرضه وسیعی در زمینه انتقال تجربه و دانش افراد شده است. از این رو مجموعه درســـــتو سعی دارد با ایجاد بستری جدید، کاربردی و خلاقانه به تسریع افزایش سطح دانش دانشجویان تا حد مدرسان و متخصصان در زمینه های گوناگون کمک کند.

 

پیشنیازها و روشهای مختلفی برای ساخت یک ویدیوی آموزشی وجود دارد که در اینجا سعی شده بهترین تجربه کاربردی در ساخت فیلم های آموزشی در اختیار دوستان و همکارانی که تمایل دارند با ما را در این راه قدم بردارند قرار داده شود.

انتخاب موضوع و آماده سازی مطالب:

انتخاب موضوع اولین قدم و مهم ترین قدم در ساخت ویدیوی آموزشی می باشد. پیش از بالارفتن از نردبان موفقیت مطمئن شوید که نردبان را به ساختمان مناسب تکیه داده اید. جهت انتخاب موضوع مناسب برای آموزش لازم است به پرسش های زیر پاسخ دهید:

 • هدفم از آموزش این موضوع چیست؟

 • آیا در مورد این موضوع تجربه و دانش کافی دارم؟

 • آیا نحوه بیان مناسبی برای آموزش و یا سابقه تدریسی در این خصوص دارم؟

 • در چه سطحی می خواهم آموزش دهم؟

 • موضوع آموزش مورد نیاز و کاربردی می باشد؟

 • آیا آموزش ویدیویی در خصوص این موضوع با کیفیتی که من می توانم تدریس کنم وجود دارد؟

 • این ویدیوی آموزشی برای چه تعداد کاربر یا علاقه مند در سال جذاب می باشد؟

نحوه بیان مطالب:

همواره به خاطر بسپارید که ویدیوهای شما مخاطبان بسیار زیادی دارند و بر اساس مرامنامه درســـــتو در آموزش هایی که برای این مجموعه تهیه می شوند نباید موارد زیر استفاده شود :

 • استفاده از عناصر، عقاید و شخصیت های مذهبی، سیاسی، و غیره

 • کلیشه های نادرست در خصوص اقوام، نژادها و مکاتب مختلف

 • استفاده از کلیشه ها و واژه های جنسیتی

 • تبلیغ و ارجاع کاربران به محصول یا خدمات دیگر

 • فریب، جعل و استفاده بدون مجوز کتبی از ویدیوهای آموزشی ناشران دیگر

کاربران دوست دارند مدرس به محتوای آموزشی مسلط بوده و از این رو لازم است قبل از شروع به ضبط مطالب را مرور و تمرین نمایید تا بتوانید در هنگام ضبط بدون وقفه زیاد و تپق زدن آموزش دهید. برای جلوگیری از وقت کاربران سعی کنید کلیه فایل های مورد نیاز برای آموزش را درفولدر بخصوصی قرار دهید تا به سرعت به آنها دسترسی داشته باشید. سعی کنید سرفصل ها و موارد مختلفی که می خواهید در مورد آن صحبت کنید را یادداشت کرده و در کنار صفحه نمایش قرار دهید تا بتوانید حین آموزش نیم نگاهی به سرفصل ها داشته باشید.  با انرژی صحبت کنید و سعی کنید با لحنی دوستانه صحبت کنید. خواندن از روی متن و کتابی صحبت کردن باعث خستگی کاربر و کاهش کیفیت آموزش شما می شود. واژگان فارسی و انگلیسی را صحیح  بیان کنید و از تغییر ناگهانی موضوع بپرهیزید.

نحوه ساخت اسلایدهای آموزشی:

در صورتیکه تمایل دارید از پاورپوینت برای آموزش مطالب استفاده کنید از فایل پاورپوینت استاندارد مجموعه درســـــتو استفاده کنید. سعی کنید قالب پیشفرض آن را تغییر ندهید. از مکث طولانی، صحبت زیاد و بدون حرکت بر روی یک اسلاید پرهیز کنید زیرا باعث خستگی و کاهش تمرکز کاربر می شود. از فونت های مناسب و اندازه بزرگ و با کنتراست مناسب استفاده کنید تا در اثر کاهش حجم ویدیو و کیفیت همچنان خوانا باقی بماند. اگر حجم مطالب در یک اسلاید زیاد است آن را به چندین اسلاید تقسیم کرده و با نمایش تصاویر مرتبط مفاهیم را بهتر انتقال دهید. همچنین از بزرگنمایی تصاویر بی کیفیت و استفاده از تصاویر محتوای ناشران ایرانی پرهیز کنید.

محل ضبط:

یکی از ویژگیهای مهم ویدیوهای آموزشی صدای رسا ، با کیفیت و بدون نویز می باشد. یک اتاق یا دفتر ساکت و خلوت پیدا کنید و هر دستگاهی را که تولید نویز و سرو صدا می کند را خاموش کنید. در صورتیکه اتاق بدون اسباب و لوازم منزل می باشد با قرار دادن چندین وسیله در کنارتان یا پوشش دیوارها با موکت و صداگیرها مانع از انعکاس صدا شوید. در هنگام ضبط گوشی خود را در حالت خاموش و ترجیحاً در اتاقی دیگر قرار دهید تا بر روی صدای شما نویز تولید نکند.

تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری :

برای ساخت یک ویدیوی آموزشی حداقل به یک لپتاپ و میکروفون نیاز  دارید. اگر می خواهید یک ویدیوی با کیفیت بسازید به هیچ وجه از میکروفون داخل لپتاپ استفاده نکنید زیرا کیفیت صدای آن بسیار نامناسب بوده و با واکنش منفی کاربران مواجه می شوید. سعی کنید در صورتیکه از نرم افزار خاصی استفاده می کند قبل از شروع به آموزش تمامی مشکلات و باگ های آن را برطرف کنید تا در حین ضبط مشکل ساز نشود.

ثبت دوره آموزشی:

چنانچه تمایل به همکاری با گروه آموزشی مدیادرس را دارید، خواهشمند است درخواست خود را از طریق بخش تماس با ما ارسال بفرمایید.